Biserica Schitului Pocrov

Publicat

Biserica este o construcţie din lemn, pe fundaţie de piatră şi beton în formă de cruce. Altarul este spaţios, luminat de o fereastră la est şi două mici laterale. Catapeteasma, din lemn cu sculptură aplicată, este înaltă până la boltă. Naosul, mult mai spaţios decât pronaosul, are absidele largi şi profunde. Primeşte lumină de la câte o fereastră pe fiecare parte şi este delimitat de pronaos în partea superioară, printr-un perete care coboară din boltă 2 m şi prin stâlpi de lemn în mijlocul spaţiului şi laterali, care lasă o mare deschidere spre pronaos. Pe naos se află turla în formă octogonală, luminată de patru ferestre. Alte două turle oarbe, mai mici, care se găsesc pe altar şi pronaos, iar pe pridvor se află un turnuleţ. Pronaosul este luminat de o fereastră amplasată la sud. Ferestrele bisericii au dimensiuni de 110/50 cm, sunt din lemn, duble, cu grilaj metalic la mijloc şi geamuri ornamentale. Pridvorul închis este luminat de câte o fereastră mare în dreapta şi stânga uşii şi o fereastră amplasată pe zidul din sud. Intrarea în pridvor se face prin vest, printr-o uşă de lemn simplă, cu geamuri în partea superioară. Este dublată de o uşă la interior, care este sculptată. Uşa de intrare în pronaos este din lemn, întărită metalic. Pridvorul este tencuit în interior (peretele nordic fiind pictat), iar în exterior căptuşit cu scândură. Biserica de asemenea este tencuită, în interior pictată, iar în exterior căptuşită cu scândură. Pardoseala este din dulap din lemn în biserică şi din parchet în pridvor. Acoperişul este din tablă.

Citește alte articole despre: